Na zámku v Polici na samém jihu Vysočiny bylo otevřeno nové muzeum. Popisuje život i nasazení pilotů bojujících v barvách britské Royal Air Force a ukazuje i jejich výbavu. Na vzniku muzea se podílel i jihlavský spolek Czech Spitfire Club.
Obřadního stříhání pásky Muzea britského Královského letectva RAF se zúčastnil i čestný host generál Emil Boček. Kdo také jiný? Boček je v tuzemsku posledním žijícím pilotem, jenž za války sloužil na křídlech RAF.
„Zvláště pro mladé je dobré, že vznikla takováto expozice. Mnozí z nich vůbec už nevědí, že kdy byla nějaká druhá světová válka, a nevědí ani, že byli lidé, kteří v té válce proti nepříteli bojovali,“ řekl čtyřiadevadesátiletý válečný veterán.
Podle generála Emila Bočka zapomínání na hrůzy války není problém jenom tuzemský. „Když jsem byl v Anglii, zjistil jsem, že tam je neznalost těchto věcí u mladé generace úplně stejná jako u nás. Takže to není zdaleka jenom náš problém,“ upozornil Emil Boček.
Ten u RAF sloužil nejprve jako mechanik u 312. A později jako pilot u 310. Stíhací perutě. Polická expozice se mu líbila. „Většinu těch exponátů znám ze své praxe u letectva. Dneska už se ty věci velmi špatně shánějí, protože je mnoho sběratelů. Expozice je výsledkem dlouholeté práce,“ pověděl Boček.
Pro rozšíření muzea v Jemnici nebyly podmínky. Tak je nyní v Polici
„Muzeum bylo před lety založeno v Jihlavě, pak bylo přestěhováno do Havlíčkova Brodu. Potom bylo dva roky na zámku v Jemnici a nyní je zde, kde máme smlouvu minimálně na čtyři roky,“ řekl průvodce muzeem a čestný člen klubu Pavel Slavík. V Jemnici na zámku zůstává expozice o východní pozemní armádě za druhé světové války. „Zde v Polici bude expozice letců a v budoucnu také parašutistů ze západních výsadků,“ řekl generální převor Jiří Stanislav.
Pro umístění expozice v Jemnici podle něj už nebyly vhodné podmínky. „Bylo tam třeba vyřešit mnoho technických problémů: půdu, střechu, a nebyly peníze na rozšíření muzea. Protože jeho exponátů přibývá a my objevili tento prostor, rozhodli jsme se část expozice přemístit sem,“ popsal Stanislav. Budoucnost plánovaného rehabilitačního střediska pro válečné veterány na zámku v Jemnici je podle něj nejistá. „Pokud se tak jako nyní bude každý rok v areálu zámku konat slavnost Barchan a čtyři dny tam bude nepřetržitý hluk, nemohli by tam veteráni být,“ naznačil Stanislav
Lákat bude model letadla „nočního jestřába“ Kuttelwaschera.
Co mohou návštěvníci vidět v nové muzejní expozici v polickém zámku? Muzeum je rozděleno prozatím do dvou místností. V jedné jsou exponáty, druhá bude sloužit jako konferenční sál.
Velký díl expozice tvoří modely letounů, věnované jihlavským Klubem plastikového modelářství. Jsou seřazené chronologicky od nejstarších strojů, na kterých se tuzemští vojenští piloti učili za první republiky létat na vojenském učilišti v Chebu.
„Celá expozice je prozatím základ, který budeme postupně doplňovat. Ukazujeme zde cestu našich letců od roku 1938 do konce války a co s nimi potom bylo dál. Návštěvníci mohou vidět například i letecké přístroje, uniformy, záchranné čluny, zbraně, nábojnice i lžíce. Většina exponátů je autentických,“ řekl Pavel Slavík.
Nechybí ani model letounu Hurricane, vyzbrojený čtyřmi dvacetimilimetrovými kanony, na jakém létal jeden z nejslavnějších pilotů RAF a rodák ze Svatého Kříže u Havlíčkova Brodu Karel Kuttelwascher. „Na jeho rodný dům jsme dali umístit pamětní desku. Jeho dcery na odhalování památníku ve Svatém Kříži tehdy přijely z Anglie,“ připomenul Slavík.
Čluny museli piloti nafukovat pomalu, aby je neroztrhli
V novém muzeu jsou vystaveny prvorepublikové uniformy i výstrojní součástky: československá přilba, brigadýrky, plynové masky, hodnostní označení a také třeba protektorátní peníze. Lidé mohou vidět též britské vojenské uniformy. „Z výstrojních součástek vystavujeme topografickou brašnu na mapy, lékárničku, rukavice, polní lahev, jídelní soupravy, dýchací přístroje, nože, hřeben, brýle i identifikační známky, které nosili piloti na krku,“ popsal Slavík.Expozice obsahuje také service dress – vycházkovou uniformu pilota, i zmenšeniny výstrojních součástek včetně kožíšku a bílého roláku. Je zde také záchranná vesta, padák, teplé kožené boty a dámská uniforma.Technickou zajímavostí je skládací anténa, která se vypouštěla do vzduchu na létacím draku a vysílala nouzový signál Mayday. Vystaveny jsou autentické záchranné čluny. „Piloti se museli učit při jejich nafukování pomalu a opatrně otáčet kohoutem láhve se stlačeným vzduchem, který by jinak mohl svým tlakem člun roztrhat a oni by se utopili,“ popsal Slavík.Je zde také ruční generátor na napájení nouzového vysílače, navigační přístroje či kulomet ráže 12,7 mm. Vystavena je i letecká kukla, radiostanice i dobové komiksy s leteckou tematikou. ( Autor: Tomáš Blažek )