V neděli, 29. srpna 2021, se po druhé bohoslužbě zaplnil Kostel Povýšení svatého Kříže v Bystřici nad Olší věřícími nejen z Bystřice n/O, ale také z Třince, Nýdku, Košařisk i odjinud. Předsedkyně Matice slezské v obci, paní Anna Konderlová, připomněla význam, jaký oba světci pro křesťanství znamenají. Kronikář Bystřice nad Olší a Velký archivář Mezinárodního řádu Křižovníků s červeným srdcem, společenství Svatého Cyriaka, br. Petr Majer poté přednesl krátkou vzpomínku na sv. Ludmilu a sv. Jana Nepomuckého. Mimo jiné řekl, že sv. Ludmilu, která byla zavražděna na hradisku Tetín před 1 100 lety, můžeme díky rodovým vazbám označit nejen za pramáti českých panovníků, ale i většiny českých královen.
Život babičky svatého Václava byl popsán v řadě legend, které se snažily zaznamenat českou historii v 9. a 10. století. Víme, že Čechy spadaly krátký čas pod přímou vládu velkomoravského knížete Svatopluka. Je nutné v této souvislosti připomenout, že Těšínsko bylo spojeno s Velkou Moravou, což je doloženo archeologickým výzkumem na Podoboře nedaleko Českého Těšína a že Velká Morava v době největšího rozmachu za knížete Svatopluka ovládala i Krakovsko, které v té době rovněž přijalo křesťanství z rukou Velkomoravských kněží.
Druhý světec sv. Jan Nepomucký, od jehož blahořečení letos uplynulo 300 let, byl na Těšínsku uctíván od nepaměti. Jeho sochy najdeme v Jablunkově, v Mostech u Jablunkova, v Horním Těrlicku, v Českém Těšíně, v Karviné i jinde. K těm nejstarším patří jeho socha v Horní Suché, kterou nechal v roce 1843 postavit rolník Josef Trojan.
Br. Teodor Hybler