Dne 4. 5. 2016 bylo otevřeno v Jemnici první a jediné muzeum věnované válečným pilotům Britského královského letectva je nově otevřené v zámku v Jemnici. Provozuje jej řád Křížovníků s červeným srdcem. Mezi exponáty jsou uniformy, vlajky, modely letadel i historické fotografie. Vedoucí muzea doufá, že se tam v budoucnu budou setkávat novodobí veteráni.
originálů, které nám postupně dávají. Naše muzeum také získává darem různé obrazy s válečnou tematikou, které nám malíři posílají,“ uvedl Stanislav. Upozornil, že nechtějí, aby expozice byla pouze sbírkou modelů a uniforem, ale jejím účelem je ukázat, že za vším byli lidé. „Snažíme se mnoho let, aby se nezapomnělo na naše piloty, pozemní síly,“ doplnil.
Stanislav doufá, že v budoucnu nebude zámek, ve kterém je expozice, pouze výstavními prostory, ale budou se v něm i setkávat novodobí veteráni z celé Evropy. Dodal, že se v budově nachází i výstava Ženy bojující. „Málo lidí ví, kolik žen bojovalo za druhé světové války v armádním sboru generála Ludvíka Svobody,“ uzavřel.
Čechoslováci v RAF
RAF neboli Royal Air Force je nejstarším nezávislým vojenským letectvem na světě. Vzniklo v roce 1918. Během druhé světové války se střetla s Luftwaffe v bitvě o Británii a zabránila invazi Hitlerových vojsk. V Britském královském letectvu sloužilo za války 2402 Čechů a Slováků. Ne všichni z nich byli piloti, někteří působili také jako pozemní personál. Pětina z nich se konce války nedočkala. Mnozí letci se pak po únoru 1948 stali oběťmi komunistického režimu.