Letošní Národní svatováclavská pouť bude nebývale dlouhá. Stánkový prodej na ulici Lázeňská i lunapark v Lesoparku Houštka začínají již v pátek 23. září. Večer pak v letním kině vystoupí známé kapely Abraxas, Vítkovo kvarteto a Visací zámek. V rockovém stylu se ponese i sobotní kulturní program, vedle místních kapel jako je Space Club, Paradox Unit či Nechráněná dílna do našeho města zavítají hvězdy rockové scény, Vilém Čok s kapelou a Mňága a Žďorp.
Kulturní program
V úterý 27. září se pak k pouťovým atrakcím a stánkům přidá gró celé Národní svatováclavské pouti – duchovní program. V 18:00 bude v ambitech baziliky Nanebevzetí Panny Marie slavnostně otevřena výstava Putování za našimi světci. Poté se již bude očekávat slavnostní příjezd relikvie sv. Václava (předpoklad 18:50). Následovat bude modlitba za národ, Svatováclavský koncert a nešpory. Ve 22:00 se vydá světelný průvod s relikvií z mariánské baziliky do baziliky sv. Václava.
Tradičně na Den české státnosti, tedy na středu 28. září, je naplánována poutní mše svatá. Tentokrát proběhne opět v 10:00 na Mariánském náměstí pod drobnohledem kamer ČT. Hlavním celebrantem bude J. Em. Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český. Duchovní program pak bude pokračovat například mší v kapli bl. Podivena, modlitbou za národ u Palladia nebo vyprovázením relikvie sv. Václava zpět na Pražský hrad.
Duchovní program
Od 11:00 do 17:00 se můžete těšit také na středověký svatováclavský jarmark v Rezidenci Klíček (Maxe Švabinského 370/20). Právě odtud vyjde také ve 20:00 průvod sv. Václava v čele se samotným světcem na bujném oři. Možné bude zapůjčení kostýmu.
Celé slavnosti završí ve 20:30 ohňostroj.
Něco z historie:
Národní svatováclavská pouť je každoroční oslavou mučednické smrti hlavního patrona Českého národa sv. Václava a státního svátku Dne české státnosti konanou 28. září ve Staré Boleslavi.Mariánské náměstí, na němž se koná hlavní poutní bohoslužba. Sv. Václav byl právě ve Staré Boleslavi u dveří kostela sv. Kosmy a Damiána ráno 28. září roku 935 zavražděn svým bratrem Boleslavem I. Na místě vraždy nechal kníže Břetislav I. po roce 1039 postavit trojlodní románskou baziliku, která zde stojí dodnes. Národní pouť se vyvinula roku 2003 z každoroční poutní oslavy konané v Boleslavi z popudu katolické církve reprezentované místní kolegiátní kapitulou, pražským arcibiskupstvím a Českou biskupskou konferencí a městem Brandýs nad Labem-Stará Boleslav. Navázala na staletou tradici, kterou omezil ovšem nikdy nepřerušil komunistický režim. Pouť se skládá jednak z duchovního programu a liturgické oslavy sv. Václava, jednak z několik dní trvající lidové pouti určené pro širokou veřejnost.
Duchovní program bývá zahájen v předvečer státního svátku bohoslužbou z vigilie slavnosti sv. Václava v kryptě baziliky sv. Václava. Následně je kolem osmé hodiny večerní z pražské katedrály slavnostně převezena relikvie sv. Václava, přivítána představiteli samosprávy i církve a uložena v kostela, kde následuje koncert duchovní hudby a slavnostní nešpory za přítomnosti pražského arcibiskupa, členů kapituly, poutníků a návštěvníků.
Vrcholem každoročních oslavy je koncelebrovaná bohoslužba sloužená na Mariánském náměstí za účasti českých a moravských biskupů, ústavních činitelů a několika tisíc poutníků. Po dobu bohoslužby je vystavena též relikvie svatého Václava, v jiné dny spočívající v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě, a milostný obraz Palladia země České.
Roku 2009 se národní pouti zúčastnil v rámci své návštěvy České republiky papež Benedikt XVI., který navštívil v doprovodu členů kapituly a místní samosprávy baziliku sv. Václava a následně sloužil poutní bohoslužbu na Proboštské louce pro 50 000 poutníků z celé střední Evropy. Ve svém projevu připomenul i 80. výročí Svatováclavského milénia, které se v tomto místě odehrávalo 28. září 1929.