Publikační činnost členů Řádu, tématická i obecná
PhDr. Petr Majer
Je neskutečné, co tento člověk všechno stíhá. Nejenom živ je publikační činností, pokud chcete vědět více, můžete se podívat.
Autorské publikace
Vojenská akademie v Hranicích na Moravě (1991
Vojna do kapsy aneb průvodce vojenskou službou (devět vydání 1994–2003)
Armáda České republiky a zahraniční mise (2003)
Otázky & Odpovědi (2003)
Jsme hrdi na svou zemi aneb se známými i neznámými lidmi na vlasteneckou notu (2004)
ALMANACH 1980-2010 (2011)
Generál Josef Šnejdárek opět na Těšínsku (2013)
Česká republika má vlast můj domov (2014)
Na perutích RAF o plk. in memoriam Antonínu Velebnovském z Jablunkova (2016)
Česká cesta – historie a současnost Matice slezské v Bystřici nad Olší (2016)
Museli zemřít (2017), Rudolf Josiek – neznámý hrdina z Třince (2018)
Trnitá cesta k Dunkerque (2020)
Spoluautorské publikace
Odpovídá linka Čs.armády (1991, 1992)
Odpovídá linka Armády České republiky (1993)
O Armádě České republiky (1994)
Železný Arnošt – statečný voják z Třince (2015)
Od češtiny k české škole (2015)
Gymnázium Český Těšín (2016)
Českoslovenští legionáři z Těšínska (2018)
Překladatelská činnost
Andrzej, Perepeczko: Bouře nad Atlantikem, Naše Vojsko (2007)
Novinka 2020
Nejucelenější kniha o bojovnících u Dunkerque je na světě.
„Trnitá cesta k Dunkerque“, je název nové knihy br. Petra Majera, která v těchto dnech vyšla. Navazuje na jeho předchozí knihy, které vyšly v edici nazvané: “Velikost každého národa spočívá v tom, jak uctívá památku svých hrdinů“. Připomeňme například knihu o jablunkovském rodákovi plk. in memoriam Antonínu Velebnovském nebo o plk. in memoriam Arnoštu Steinerovi anebo dozorci finanční stráže Rudolfu Josiekovi, kteří se narodili v Třinci. Nová kniha patří opět do kategorie literatury faktu a mapuje složité období, které dosud nebylo komplexně zpracováno. Smyslem bylo zaplnit mezeru v novodobé historii a poukázat na opomíjený, často však velmi zkreslený pohled na obyčejné vojáky z Těšínska, kteří nastoupili vojenskou službu do Wehrmachtu a ke konci války zběhli, nebo byli zajati, dobrovolně se přihlásili do Československé samostatné obrněné brigády ve Velké Británii a bojovali proti nacistickému Německu. V knize je rozebrána situace na Těšínsku v době, kdy bylo začleněno do německé Říše v letech 1939 – 1945, násilná germanizace místního obyvatelstva vydáním Deutsche Volskliste a povinností z toho plynoucích těch, kteří ji přijali, u mužů především služby v německé armádě. Je třeba zdůraznit, že šlo v naprosté většině o nedobrovolnou službu, kdy tzv. Deutsche Volksliste III, slezskou národnost přijali rodiče těchto vojáků z existenčních důvodů. Kromě vzniku Čs. samostatné obrněné brigády ve Velké Británii, jsou zde uvedeny životní osudy 37 válečných veteránů, kteří u Dunkerque bojovali a se kterými se autor v posledních 25 letech setkal. Jsou podrobným popisem toho, jak ve skutečnosti těžce nesli tíhu této války nejen oni, ale i jejich rodiny, jak se museli vyrovnávat vnitřně i navenek s tím, že žili od roku 1938 do konce války ve třech státech. Dále je v knize seznam 41 vojáků, kteří u Dunkerque padli a jsou pochováni ve Francii a Belgii. Poprvé je však veřejnosti knižně představen seznam všech vojáků z Těšínska, kteří bojovali na západní frontě 2. sv. války ve Francii u přístavního města Dunkerque v letech 1944 – 45. Jedná se o 1895 občanů z obcí a měst od Bohumína po Mosty u Jablunkova.
Petr Enc
Proč hořely Konětopy
Petr Enc
Více o knize s možností nákupu
Kniha s názvem Proč hořely Konětopy je věnována malé obci ležící v blízkosti Mělníka, která mohla být druhými Lidicemi a na kterou se mělo dějinně zapomenout. Nejenom místní občany zajímalo, zda za vypálení mohli partyzáni a jestli vůbec partyzány byly, nebo vojáci německých jednotek SS, kteří se jen bezdůvodně mstili za prohranou válku a jestli to vůbec byli esesáci.
Nezvěstný
Petr Enc, Harald Skala
Více o knize s možností nákupu
Kniha již svou obálkou hovoří o padlých vojácích té strany, která válečný konflikt nejenom způsobila, ale i prohrála. I o nich se nesmělo psát, ani hovořit. I oni museli být zapomenuti v hrobech i přesto, že byli jako jiní lidé do války vehnáni a ztratili v ní své životy.
Za 5 minut 12
Petr Enc, Jakub Potměšil
Více o knize s možností nákupu
Tato kniha je souborem vzpomínek pamětníků druhé světové války, výpisů z rodinných kronik a písemně podaných autentických výpovědí, které jsou mnohdy skutečně otřesné.
Dávno zapomenutá bitva
Petr Enc
Více o knize s možností nákupu
Přijdete-li k bočním vchodovým dveřím chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, pak nad vámi bude skryta v ruchu jednadvacátého století zazděná dělová koule, jako studená němá vzpomínka na dávný a zapomenutý boj.
Z lásky ke koním a vlasti
Petr Enc
Více o knize s možností nákupu
Životní příběh a osudy příslušníka protektorátního vládního vojska, který se octl ve službách R. Heydricha, plánoval atentát na K. H. Franka a posléze skončil jako vězeň hitlerovského a poté komunistického režimu.
Vesnička, kde se „nic nestalo“
Petr Enc
Více o knize s možností nákupu
Vesnička Zeleneč stála v centru dění posledních okamžiků války a měla jen to neuvěřitelné štěstí, že se v ní zas tak moc důležitého pro historiky nestalo, aby se o ní vědělo a psalo.
Čvančarovy deníky
Petr Enc, Jakub Potměšil
Více o knize s možností nákupu
Necenzurovaný přepis nalezených deníků Jaroslava Čvančara s šokujícím odhalením posledních okamžiků druhé světové války ve Staré Boleslavi.
Součástí knihy je i unikátní DVD s dosud nezveřejněným dobovým filmovým materiálem.
Pavel Mészáros
Popelka & spol.
Eva Hrušková, Pavel Mészáros
Více o knize s možností nákupu
Sepsáno a vydáno k 50. narozeninám Popelky, která sice byla černobílá, ale nezapomenutelná. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili jejího natáčení tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou.
Součástí knihy je bohatá fotodokumentace.
SAXANA 70
Petra Černocká, Pavel Mészáros
Více o knize s možností nákupu
Tato kniha vychází k životnímu jubileu naší legendární čarodějnice. Kromě spousty obrázků je kniha plná také vzpomínání na životní radosti i kotrmelce, ale hlavně na lidi, které cestou potkala.
Bohatá obrazová příloha
„A taky jsem vařila u Werichů …“
Eva Tůmová, Pavel Mészáros
Více o knize s možností nákupu
Unikátní zpověď poslední žijící pamětnice, rodinné přítelkyně, hospodyně a tak trochu kuchařky Jan Wericha, která několik posledních let trávila s celou jeho rodinou ve vile na Kampě s doslovem Jiřího Wericha Petráška, obsahuje fotopřílohu.
Jiří Werich Petrášek
Kapka do žil
Jiří Werich Petrášek
Více o knize s možností nákupu
Kniha je koláží autorových textů, glos, aforismů, citátů, ale hlavně milých vzpomínek ze života, například na otce Jana Wericha, na setkávání se zajímavými lidmi, na dětství, a dojde i na historky z natáčení či divadelních prken.
Vyšla i jako audiokniha na DVD skvěle namluvená mistrem Přeučilem a autorem.
Václav Holoch
V tomto dílku jsou popsány situace, které byly, jsou a budou. Liší se pouze ve smyslu kontextu doby. Dílo přijměte jako sdělení, možnou terapii a nikterak nepřemýšlejte nad jeho formou. Pokud toto dokážete, tak vězte, že se niterně dokáže propojit i s Vaší duší. Najednou uvidíte podobenství se svým osudem, osudy Vašich přátel a dalších lidiček.
Petr Hruška
Pražské lodní hudby 18. století
Petr Hruška
Publikace pouze pro členy Řádu
Touto publikací, která nebyla tištěna pro veřejnost, ale pouze pro členy Řádu a jejíž jeden výtisk obdržel darem i Dominik kardinál Duka, jsem dal nahlédnout čtenáři pod pokličku této velkolepé akce, která se stala mezníkem rozvoje společenského a kulturního života v rakouské monarchii, ale především v Praze. Tisíce občanů se jezdívalo a chodilo dívat na toto velkolepé hudební dílo konané na řece Vltavě.
Čtenář má možnost seznámit se s tím jak Lodní hudby vznikaly s jejich rozkvětem i úpadkem, jakým procházely vývojem v různých obdobích míru i válek, seznámí se s jejich organizací i průběhem.
Poděkování za vznik této publikace patří panu Doc. Dr. Vladimíru Novákovi CSc. a paní Ludmile Mašlanové. Jejich pojednání o Pražských lodních hudbách 18. století vydané v roce 1993 Národní knihovnou v Praze se stalo její předlohou. Toto pojednání je doplněno o další vložené články, které s touto tématikou souvisejí.
Cyriaci – Křižovníci s červeným srdcem
Petr Hruška
Publikace pouze pro členy Řádu
Pro většinu lidí neznámá komunita řeholních bratří, která však od roku 1256 až do roku 1783 pomáhala utvářet s určitými časovými prodlevami duchovní a kulturní život nejenom v Praze, ale do počátku husitských bouří i v některých dalších městech Českého království.
V kostele svatého Kříže Většího v Praze kde se Cyriaci v roce 1256 usadili a kde v přilehlém klášteře pobývali se započal krom jiných i kult svatého Jana Nepomuckého. Byli to právě Cyriaci, kteří za pomoci rybářů vylovili utopené tělo Jana Nepomuckého z Vltavy a pohřbili jej ve svém kostele.
Tato kniha je rozdělena do tří kapitol, kde každá z nich je jinak podaná, ale dohromady dávají náhled nejenom na vznik a život této řeholní komunity, ale i na stavební vývoj kostela a kláštera svatého Kříže Většího v Praze. Seznamují nás s obdobím kdy se Cyriakům dařilo a na druhé straně i s obdobími úpadků této komunity. Jeden její výtisk obdržel i Dominik kardinál Duka.
Milan Daněk
Jihočeský Herold – časopis o historii a pomocných vědách historických
byl vydáván 2x ročně vydavatelem Ing. Milanem Daňkem z Českých Budějovic, evid. č. MK ČR E 14574. U časopisu nebyla prováděna jazyková korektura, fotografie a kresby, pokud u nich není uveden zdroj pocházejí z archivu vydavatele časopisu.
V současné době se uvažuje o obnovu jeho vydávání. Bude vypadat trochu jinak. Bude se více zabývat pomocnými vědami historickými, hlavně heraldikou a sfragistikou, dále bude i nadále obsahovat reportáže z cest po památkách ČR a seznámení s nově udělenými znaky a vlajkami obcím ČR a také seznámení s našimi šlechtickými rody.
Časopis
Milan Daněk
Ukázka kompletního čísla časopisu
Časopis
Milan Daněk
Ukázka kompletního čísla časopisu
Ročník |
Odkaz na časopis |
Ročník |
Odkaz na časopis |
2001 |
1 2 |
2008 |
1 2 |
2002 |
1 2 |
2009 |
1 2 |
2003 |
1 |
2010 |
1 2 |
2004 |
1 2 |
2011 |
1 2 |
2005 |
1 2 |
2012 |
1 2 |
2006 |
1 2 |
2013 |
1 2 |
2007 |
1 2 mč. I mč. II |
2014 |
1 2 |