Na svátek české státnosti 28. září 2013 si v Jemnici asi padesátka účastníků připomněla první výročí od chvíle, kdy Řád křižovníků s červeným srdcem převzal do svého nájmu zámek v Jemnici. Cílem cyriaků, jak se také řád nazývá, je vytvořit v opravené památce Evropské vojenské rehabilitační centrum leteckého maršála RAF a armádního generála Karla Janouška. „Už to, že se řád cyriaků do rekonstrukce zámku pustil, je jistě obdivuhodné a velmi záslužné,“ zmínil starosta Jemnice Miloslav Nevěčný. „Samotný projekt, jehož realizace pomalu pokračuje, by byl jistě velkým přínosem nejen pro město. Získat ovšem v dnešní době finanční prostředky v řádu desítek milionů je složité a velmi problematické. Vkládali jsme naděje do norských fondů, ale ty nebyly již dva roky vyhlášeny. Přesto díky cyriakům zámek žije, práce pokračují, je zde zajímavé vojenské muzeum. Nejen proto vyjadřuji cyriakům svou podporu,“ zakončil starosta. Součástí slavnostního setkání bylo představení hostů, z nichž nejvýznamnějším byla Jarmila Chytilová z Ministerstva kultury, členů, přátel a sponzorů cyriaků, jakož i členů spřáteleného řádu skot ských templářů.
„Já se tady v Jemnici cítím jako doma. Na náměstí je kostel sv. Stanislava – a já se jmenuji Stanislav. Město samo o sobě je překrásné, nejen zámek, ale i park se dvěma rybníky si zaslouží pozornost. A naše vize do budoucnosti? Pokračovat v započatém úsilí, nepolevovat a pracovat dále k završení díla. A to i přes překážky. Tou zatím největší se ukázal havarijní stav zámecké půdy, kde je třeba vyměnit nosné i příčné trámy, které jsou místy zcela prohnilé. Ministerstvo kultury je nám v tomto směru velmi příznivě nakloněno, již jsme obdrželi několik milionů korun. A v okamžiku, kdy budou práce na půdě ukončeny, začneme s renovací veškerých místností, nacházejících se na straně jižní, východní a částečně i západní, kde svítí slunce. Část severní bude sloužit vojenskému muzeu. Plány máme, finanční prostředky musíme však teprve získat. Co je zajímavé? Že už na zámku bydlí první veterán, kapitán ve výslužbě Pavel Herna se zde stal kastelánem. A já zde také bydlím,“ usmívá se generální převor řádu cyriaků Jiří Stanislav. „Tak už jsme dva. A další, doufám, budou časem přibývat,“ dodal. Na závěr setkání prošli účastníci částí historické Jemnice a představitelé cyriaků položili kytice bílých růží k památníku obětem holocaustu a k soše patrona svého řádu sv. Jana Nepomuckého. (www.trebicsky.denik.cz)
Cyriaci na zámku v Jemnici. Na snímku je vpravo s červeným baretem generální převor cyriaků Jiří Stanislav. Druhý nalevo od něj vzadu stojí Svatopluk Haužvic
Cyriaci získali před pěti lety zámek do pronájmu od města na dobu určitou – na padesát let. A předpokládali, že právě tato dlouhá doba zafunguje při žádostech o dotace tak, že se na řád bude pohlížet, jako by byl majitelem zámku. Což se ale nestalo.Cyriaci letos chtějí rozšířit stávající vojenské muzeum. Expozice o československých bojujících ženách a leteckých stíhačích má doplnit stálá výstava o parašutistech a válečných výsadcích. „Také bychom rádi dokončili práce na půdě. Za pět milionů jsou tam i díky Ministerstvu kultury hotové z 90 procent,“ podotkl převor Cyriaků.
Zámek se za posledních pět let, co v něm působí cyriaci, dočkal částečných oprav mimo jiné i střechy. Na něco sehnal peníze řád, zbytek platilo město jako majitel. Nová smlouva obsahuje i kompenzaci ve výši 637 tisíc korun, které cyriaci získali a vložili do oprav. Město jim je vyplatí zpět. Cyriaci jsou křižovníci s červeným srdcem. „Sídlíme aktuálně v Praze. Letos budeme slavit 837 let od založení tohoto řádu. Přesněji řečeno jsme následovníci. Činnost řádu byla násilně přerušena Josefem II., potřeboval peníze na války,“ vysvětlil generální převor Stanislav.„Po roce 1990 jsme z něj udělali občanské sdružení. A teď jsme už o spoustu schodů výš než původní občanské sdružení, stali jsme se oficiálně mezinárodní nevládní organizací Křížovníci s červeným srdcem Cyriaci. Máme na to povolení z ministerstev kultury, zahraničí a vnitra. Působíme po celém světě,“ popsal Stanislav.
Cyriaci proto, poněvadž jim dal jméno svatý Cyriak. Žil ve stejné době jako svatý Florián. Oba si vytrpěli pro křesťanství své. „Jsme laický řád, ekumenická organizace. Hlavním cílem bylo, aby řád nevymizel. Propracováváme se zpátky,“ zmínil Stanislav. Členů příliš mnoho nemají. „Momentálně je nás doma i ve světě celkem sedmnáct. Ale my nechceme víc. Je jednodušší spolu dělat. Čím víc lidí, tím víc se mezi sebou každý hádá. Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou, co jsou v Praze u Vltavy od dob Anežky Přemyslovny, která je založila, má taky jen okolo dvaceti členů. Nejsme masovou organizací a nikdy nebudeme,“ uzavřel s tím, že řád se bude stále zaměřovat na výchovnou činnost.“ (Autor: Hana Jakubcová)